Euff Turkey


Synopsis
TR

2019 baharında sokaklara dökülen binlerce genç Danimarkalı ebeveynlerinden, büyükannelerinden ve büyükbabalarından iklim krizi için ŞİMDİ harekete geçmelerini istediler. O yıl seçimlere gidilirken iklim politikasının önemli bir gündem maddesi olduğu ortadaydı. Peki seçim sonrasında yeni hükümet vaatlerini yerine getirebilecek; politikacılar, vatandaşlar ve endüstri birlikte Danimarka’yı öncü bir yeşil ülke yapabilecek mi?

EN

In the spring of 2019 thousands of young Danes took to the streets. They ditched school to demonstrate for the climate, they mobilized their parents and grandparents and demanded climate action NOW! When the national election came later that year, it was evident that the climate needed to be a central part of the political agenda to win. Now, it is time for the new government to put action behind their words. Is it possible for the politicians, citizens, and the industry to collaborate and make Denmark a green pioneer?

Director’s bio
TR

1973 doğumlu Phie Ambo Danimarka Ulusal Film Okulu’nda öğrenim gördü ve 2003 yılında belgesel film yönetmeni olarak mezun oldu. Şiirsel, kişisel ve sinema dili geleneğine sadık uzun metrajlı belgesel filmleriyle bilinen Ambo, aile ilişkileri, aşk, yaratıcı süreçler ve yapay zeka, sürdürülebilirlik, duygular, düşünceler ve bilinç gibi temel konularla ilgilenir.

EN

Phie Ambo, born in 1973 was trained at the National Film School of Denmark, graduating as a documentary film director in 2003. Famous for her feature length documentary films true to the tradition of poetic, personal and cinematic language, Ambo deals with essential topics such as family relations, love, creative processes and artificial intelligence, sustainability, emotions, thoughts and consciousness.

Director

Phie Ambo

Country

Denmark