Awards

• Dublin Uluslararası Film Festivali 2021; En İyi Belgesel, Dublin Film Eleştirmenleri Ödülü | Dublin International Film Festival 2021; Best Documentary, Dublin Film Critics Award
• Köln Film Festivali 2020; En İyi Belgesel | Film Festival Cologne 2020; Best Documentary
• Krakow Film Festivali 2020; En İyi Uzun Belgesel Film | Krakow Film Festival 2020; Best Feature-Length Documentary
• Sundance Film Festivali 2020; En İyi Görüntü Yönetimi | Sundance Film Festival 2020; Cinematography Award
• Selanik Belgesel Film Festivali 2020; Jüri Özel Ödülü | Thessaloniki Documentary Film Festival 2020; Special Jury Award

Synopsis
TR

Enache ailesi, kalabalık metropolün hemen dışındaki terk edilmiş bir su havzası olan Bükreş Deltası’nın vahşi doğasında, yirmi yıl boyunca doğayla mükemmel bir uyum içinde, göl kıyısında bir kulübede uyuyarak, çıplak elle balık yakalayarak ve mevsimlerin ritmini takip ederek yaşadı. Bu alan halka açık bir milli parka dönüştürüldüğünde, alışılmamış yaşamlarını geride bırakarak oltaların yerini akıllı telefonların aldığı ve boş öğleden sonralarının artık sınıflarda geçtiği şehre taşınmak zorunda kalırlar.

EN

In the wilderness of the Bucharest Delta, an abandoned water reservoir just outside the bustling metropolis, the Enache family lived in perfect harmony with nature for two decades, sleeping in a hut on the lakeshore, catching fish barehanded, and following the rhythm of the seasons. When this area is transformed into a public national park, they are forced to leave behind their unconventional life and move to the city, where fishing rods are replaced by smartphones and idle afternoons are now spent in classrooms.

Director’s bio
TR

Radu Ciorniciuc 2012 yılında Romanya’nın ilk bağımsız medya kuruluşu olan Casa Jurnalistului’nin kurucu ortakları arasında yer aldı. O zamandan beri yazar, araştırmacı ve muhabir olarak çalışıyor. Araştırma ve haberleri Channel 4 News, The Guardian, Al Jazeera gibi uluslararası medya kuruluşlarında yayınlandı ve çeşitli ödüller aldı. Acasă, Benim Yuvam yönettiği ilk filmdir.

EN

In 2012, Radu Ciorniciuc co-founded the first independent media organisation in Romania - Casa Jurnalistului. Since then, he has been working as a writer and undercover investigative reporter. His investigative and reporting work was published on most of the major international media organizations in the world - Channel 4 News, The Guardian, Al Jazeera, etc. - and received various awards. Acasă, My Home is his directorial debut.

Director

Radu Ciorniciuc

Countries

Romania, Germany, Finland

Production

Manifest Film