“Aswang follows people whose lives entwine with the growing violence in Manila, Philippines.”


Awards:

• IDFA 2019, FIPRESCI Award • DocAviv 2020, Beyond the Screen Award

Synopsis:
TR:

Rodrigo Duterte, Filipinler Cumhurbaşkanı seçildiğinde şüpheli uyuşturucu satıcılarını, kullanıcıları ve küçük çaplı suçluları infaz etmek için bir ölüm makinesini harekete geçirir. Aswang, Manila’da iki yıl süren cinayetler sırasında, kaderleri gitgide artan şiddet ile iç içe geçen insanları takip ediyor.

EN:

When Rodrigo Duterte is voted president of the Philippines, he sets in motion a machinery of death to execute suspected drug peddlers, users, and small-time criminals. Aswang follows people whose fates entwine with the growing violence during two years of killings in Manila.
##### About the Director:

TR:

Alyx Ayn Arumpac, Filipinli bir belgesel film yapımcısıdır. Belgesel Film Yapımı alanında Docnomads Erasmus Mundus Master Kursu’ndan Yüksek Lisans ve Sinema alanında Filipinler Üniversitesi’nden Lisans derecesi aldı. Manila’daki en iyi televizyon ağlarından biri için kısa belgesel yönetmenliği ve yapımcılığı yapıyor. Aswang, yönetmenin ilk uzun metrajlı filmidir.

EN:

Alyx Ayn Arumpac is a Filipina documentary filmmaker. She received a Master in Documentary Filmmaking from the Docnomads Erasmus Mundus Master Course and a Bachelor in film at the University of the Philippines. She directs and produces short documentaries for one of the top TV networks in Manila. Aswang is her first feature film.

Director

Alyx Ayn Arumpac

Film Editing

Anne Fabini, Fatima Bianchi

Cinematography

Tanya Haurylchyk, Alyx Ayn Arumpac

Writers

Giancarlo Abrahan, Anne Fabini

Sound

John Michael Perez, Mikko Quizon

Music

Teresa Barrozo

International Sales

LevelK

Subtitles

With English, Turkish subtitles or Turkish closed captions | İngilizce, Türkçe altyazı ya da Türkçe ayrıntılı altyazı seçenekleri ile

Bonus Content

Q&A with Alyx Ayn Arumpac - Director of Aswang
15 mins

Q&A session within the framework of 10th EU Human Rights Film Days.