Euff Turkey


Awards

• Haber ve Belgesel Emmy Ödülleri 2021; En İyi Belgesel | News & Documentary Emmy Awards 2021; Best Documentary
• İsrail Film Akademisi Ödülleri 2020; En İyi Belgesel | Awards of the Israeli Film Academy 2020; Best Documentary
• DocAviv Film Festivali 2019; En İyi İsrail Filmi | DocAviv Film Festival 2019; Best Israeli Film
• Selanik Belgesel Film Festivali 2019; Altın İskender, FIPRESCI Ödülü | Thessaloniki Documentary Film Festival 2019; Golden Alexander, FIPRESCI Prize

Synopsis
TR

Lea Tsemel, feministlerden köktendincilere, şiddete başvurmayan göstericilerden silahlı militanlara kadar Filistinlileri savunuyor. Elli yıldır siyasi mahkumları temsil eden Yahudi-İsrailli bir avukat olan Tsemel, yorulmak bilmeden devam ettiği adalet arayışında, bir insan hakları savunucusunun pratiğini sınırlarına kadar zorluyor. İsraillilerin çoğuna göre savunulamaz olanları savunuyor. Filistinliler için ise o bir avukattan fazlası; bir müttefik.

EN

Lea Tsemel, feministlerden köktendincilere, şiddete başvurmayan göstericilerden silahlı militanlara kadar Filistinlileri savunuyor. Elli yıldır siyasi mahkumları temsil eden Yahudi-İsrailli bir avukat olan Tsemel, yorulmak bilmeden devam ettiği adalet arayışında, bir insan hakları savunucusunun pratiğinin sınırlarını zorluyor. İsraillilerin çoğuna göre savunulamaz olanları savunuyor. Filistinliler için ise o bir avukattan fazlası; bir müttefik.

Director’s bio
TR

Rachel Leah Jones, 1979 yılında Kaliforniya, Berkeley’de doğdu. Berkeley ve Tel Aviv’de büyüdü. İsrail - Filistin meselesine odaklanan bir belgesel sinemacıdır. Irk, Sınıf ve Cinsiyet Çalışmaları alanında lisans, Belgesel Medya Sanatları alanında yüksek lisans öğrenimi görmüştür.

Philippe Bellaiche, 1967 yılında Fransa, Paris’te doğdu. Görüntü yönetmeni olan Bellaiche, görev aldığı filmlerle önemli film festivallerinde çok sayıda ödül kazandı. Avukat, yönetmenliğini üstlendiği ilk filmdir.

EN

Rachel Leah Jones, Born in Berkeley, California in 1970 and raised between Berkeley and Tel Aviv, Jones is a critically acclaimed documentary filmmaker whose work focuses on Israel/Palestine. She has a BA in Race, Class and Gender Studies and a MFA in Documentary Media Arts.

Philippe Bellaiche, Born in Paris, France in 1967. Bellaiche has won many awards from prominent film festivals as a DP. Advocate is his directorial debut.

Directors

Rachel Leah Jones, Philippe Bellaich

Countries

Israel, Canada, Switzerland