Accessibility Links

Benim Çalınan Ülkem | THIS STOLEN COUNTRY OF MINE

Marc Wiese 2022 1h 33m

Sinopsis | Synopsis
TR

Film, Çin’in doğal kaynaklara olan açlığını ve Ekvador’da bu kaynaklara erişmek için nasıl agresif bir şekilde faaliyet gösterdiğini anlatıyor. Bu sırada yerli lider Paúl Jarrín Mosquera ve araştırmacı gazeteci Fernando Villavicencio, Çin’in ülkelerini “gayri resmi” işgaline karşı silahlı savaşa öncülük ediyorlar.

EN

The film is about China’s massive hunger for natural resources and how it aggressively operates to obtain access to these resources in Ecuador. Indigenous leader Paúl Jarrín Mosquera and investigative journalist Fernando Villavicencio lead the armed battle against China’s ‘unofficial’ occupation of their country.

Marc Wiese Biyografi | Marc Wiese Biography
TR

1966’da Dortmund’da doğdu. 25 yıldır belgesel çekiyor. Birçok farklı çatışma bölgesinde çalıştı ve Kanun, Picture of Napalm Girl, Camp 14 ve We Hold The Line gibi filmleriyle sayısız uluslararası ödül kazandı. Yönetmenler Federal Derneği üyesidir.

EN

Born in Dortmund in 1966. He has been making documentaries for 25 years. He has worked in many conflict areas around the world and has won numerous international awards for his films, which include Kanun, Picture Of Napalm Girl, Camp 14 and We Hold The Line. He is a member of the Federal Association of Directors.

Ülkeler

Almanya, Ekvador

Yönetmen | Director

Marc Wiese

Languages

Spanish, English

Subtitles

English, Türkçe

Closed Captions [CC]

Türkçe - CC

Countries

Germany, Ecuador

Bonus Content

Q&A with Marc Wiese, director of This Stolen Country of Mine

5m

Download the app to view your purchased content!