Synopsis
TR

Çekyalı bir kadın olan Herra, Nazir ismindeki genç Afgana aşık olup ülkesinden ayrıldığında, kendisini Taliban hükmü altındaki Afganistan’da nasıl bir hayatın beklediğinden habersizdir. Kocasının evinde karşısına çıkan özgürlükçü dede, adeta küçük bir dâhi olan evlatlık çocuk ve kocasının şiddetinden kaçabilmek için elinden gelen her şeyi yapmaya hazır olan Freshta, Herra’nın hayatı paylaştığı insanlar olur.

EN

When Herra, a Czech woman, falls in love with Nazir, an Afghan man, she has no idea about the life that awaits her in post-taliban Afghanistan, nor about the family she is about to join: a libertarian grandfather, a stepchild who is virtually a genius, and Freshta who is willing to do anything to find refuge from the violence of her husband.

Director’s bio
TR

Michaela Pavlátová, Çekyalı bir animasyon yönetmenidir. Filmleri uluslararası film festivallerinde çok sayıda ödül aldı. Animasyon filmlerinin yanı sıra iki aksiyon film de yönetti. 2016’dan beri Prag’daki Sahne Sanatları Akademisi FAMU’da Animasyon Bölümü başkanıdır.

EN

Michaela Pavlátová is an animation director from the Czech Republic. Her films have received numerous awards at international film festivals. Besides animation, she has directed two live action feature films. Since 2016 she is the head of the Animation Department at FAMU, Academy of Performing Arts in Prague.

Director

Michaela Pavlatova

Countries

Czechia, France, Slovakia