ACF

“Filmmaker and actress, Maryam Zaree, and her quest to find out the circumstances surrounding her birth inside one of the most notorious political prisons in the world.”


Awards:

• Berlinale 2019, Compass Perspektive Award

Synopsis:
TR:

Evin’de Doğmak; siyasi mahkumların bulunduğu, dünyanın en kötü şöhretli hapishanelerinden birinde doğan ve o zamanki koşulları araştırmak için yola çıkan yönetmen ve oyuncu Maryam Zaree’nin ailesinin hikayesini anlatıyor.

EN:

Born in Evin tells the story of the family of director and actor Maryam Zaree, who sets out to investigate the circumstances of her birth in one of the world’s most notorious jails for political prisoners.

About the director:
TR:

Maryam Zaree, 1983’te Tahran, İran’da doğdu. Siyasi zulümden kaçan annesi, Maryam’ı iki yaşındayken Almanya’ya getirdi. Maryam Zaree, Frankfurt’ta büyüdü ve PotsdammBabelsberg’deki ünlü film okulu Konrad-Wolf’ta oyunculuk eğitimi aldı. Çok sayıda uzun metrajlı filmde başrol oynadı, tiyatro ve televizyonda çalıştı ve performanslarıyla ödüllendirildi.

EN:

Maryam Zaree was born in 1983 in Tehran, Iran. Fleeing political persecution, her mother brought Maryam with her to Germany when she was two. She grew up in Frankfurt and studied acting in the renowned film school Konrad-Wolf in PotsdammBabelsberg. She has played lead roles in many feature films, worked for theatre and television and has been awarded for her performances.

Director

Maryam Zaree

Cinematography

Siri Klug

Editing

Dieter Pichler

Sound

Michel Klöfkorn, Tom Schön

Sales

Syndicado Films

Subtitles

With English, Turkish subtitles or Turkish closed captions | İngilizce, Türkçe altyazı ya da Türkçe ayrıntılı altyazı seçenekleri ile

Bonus Content

Q&A with Maryam Zaree - Director of Born in Evin
15 mins

Q&A session within the framework of 10th EU Human Rights Film Days.