Accessibility Links

Buzun İçinde | INTO THE ICE

Lars Ostenfeld 2022 1h 25m

Sinopsis | Synopsis
TR

Kutuplardaki buzlar eriyor. Bu durum deniz seviyelerinde muazzam bir artışa ve dünya için kritik sorunlara yol açıyor. Fakat bu olay ne kadar hızlı gerçekleşecek? Grönland’deki buz örtüsüne bakarak, geleceğimizi görebiliriz. Film, Grönland’ın iç buzullarına doğru keşfe çıkan üç buzulbilimcinin yolculuğuna eşlik ediyor. Bilim insanlarından biri buzul örtüsünün dibini keşfetmek üzere 200 metre derinliğinde bir buzul kuyusuna inerken, bilim, nefes kesici bir görsellikle buluşuyor. Bilimin bulguları, gezegenimizin iklimi için bir alarm ve hemen harekete geçmek için açık bir çağrı niteliğinde.

EN

The ice at the poles is melting, which will result in enormous rises in sea levels and have major consequences for the world. But how fast will it really go? In the Greenland ice sheet, we can see our future. The film travels with three glaciologists on their expeditions into the inland ice of Greenland. Top-notch science meets breathtaking visuals when one of them descends into a 200-meter-deep moulin hole to find out about the bottom of the ice sheet. What they find may sound the alarm for our planet’s climate and is a clear call to act now.

Lars Ostenfeld Biyografi | Lars Ostenfeld Biography
TR

Yönetmen Lars H. Ostenfeld, bilim ve doğa belgesellerinde uzun yıllara dayanan deneyime sahiptir. En son DR’nin doğa dizisi Wild, Wonderful Denmark’ın ve Tracking the Wolf belgeselinin bölümlerini çekti ve yönetti. Danimarka Teknik Üniversitesi Uzay bölümü ve Niels Bohr Enstitüsü’nden astrofizikçi Anja C. Andersen ile birlikte, üzerinde canlı yayın kameraları bulunan bir balon kullanılarak uzaydan 360 derecelik canlı görüntülerin ilk kez gönderildiği Live from Space programında çalıştı. Aynı zamanda The Polar Bear Live’ın da yaratıcısıdır.

EN

Director Lars H. Ostenfeld has many years of experience in science and nature documentaries. Most recently he directed and filmed episodes of DR’s major nature series Wild, Wonderful Denmark, and the documentary Tracking the Wolf. Together with DTU Space and astrophysicist Anja C. Andersen of the Niels Bohr Institute, he was also behind Live from Space, in which 360-degree live footage was sent from space for the first time using a balloon with live-streaming cameras. He is also the creator of The Polar Bear Live.

Original Title

Rejsen til isens indre

Yönetmen | Director

Lars Ostenfeld

Languages

Danish, English

Subtitles

English, Türkçe

Closed Captions [CC]

Türkçe - CC

Countries

Denmark, Germany

Bonus Content

Q&A with Lars Ostenfeld, director of Into the Ice

5m

Download the app to view your purchased content!