Awards:

• DOK.fest Munich 2020, FFF Documentary Talent Award

Synopsis:
TR:

17 yaşındaki Stanzin, Hindistan’ın Keşmir bölgesinde bulunan Ladakh’ta liseyi bitirmek üzeredir. Stanzin, köyden okula gitmek için tehlikeli bir dağ geçidini geçmek zorunda olan son neslin üyesidir. Bu bölgede küresel ısınma ve teknolojik ilerleme, insanların hayatlarını hızla değiştirmektedir. Mezun olmadan ve sonsuza dek memleketinden ayrılmadan önce okula giden son yolunda, Stanzin için pek çok tehlike söz konusu olacaktır.

EN:

17-year-old Stanzin is about to graduate from high school in Ladakh, in the Kashmir region, India. She is the last generation who has to follow a dangerous mountain pass to get from her home village to school. Global warming and technological progress in the region change the lives of people rapidly. A lot is at stake for Stanzin, who undertakes her last way to school before taking her final exams and leaving her home town forever.

About the director:
TR:

Minsu Park: Güney Kore kökenli Alman yönetmen ve görüntü yönetmeni. Münih’teki Televizyon ve Film Üniversitesi’nden mezun olurken çektiği SEWOL-Paused in Time (2017) filmi, Studio Hamburg En İyi Belgesel Ödülü, Bavyera Kültür Ödülü ve Grimme Ödülü gibi çok sayıda ödül kazandı. Chaddr: Aramızdaki Nehir ikinci uzun metrajlı belgesel filmidir.

EN:

Minsu Park is a German director and cinematographer of South Korean origin. His graduation film at the University of Television and Film in Munich SEWOL-Paused in Time (2017) won numerous awards, including Studio Hamburg Best Documentary Award, Bavarian Culture Prize and Grimme Prize. Chaddr: A River Between Us is his second feature documentary.

Original Title

Chaddr – Unter uns der Fluss

Director

Minsu Park

Screenplay

Gregor Koppenburg

Film Editing

Ulrike Tortora

Music

Henrik Ajax

International Sales

Karbe Film GmbH

Subtitles

With English, Turkish subtitles or Turkish closed captions | İngilizce, Türkçe altyazı ya da Türkçe ayrıntılı altyazı seçenekleri ile

Bonus Content

Q&A with Minsu Park - Director of Chaddr - A River Between Us
15 mins

Q&A session within the framework of 10th EU Human Rights Film Days.