Accessibility Links

Charlotte | CHARLOTTE

Tahir Rana, Éric Warin 2021 1h 32m

Ödüller | Awards

• Vancouver FF, 2021 - Seyirci Ödülü | Vancouver FF, 2021 - Audience Award
• Kanadalı Sinema Editörleri Ödülleri, 2022 - En İyi Animasyon Kurgusu | Canadian Cinema Editors Award, 2022 - Best Editing in Animation

Sinopsis | Synopsis
TR

Charlotte, İkinci Dünya Savaşı arifesinde Berlin’de yaşayan genç bir Alman-Yahudi ressam olan Charlotte Salomon’un gerçek hikayesini anlatıyor. Son derece yaratıcı ve yetenekli olan Charlotte bir sanatçı olmayı hayal eder. Ancak etrafındaki dünya hızla ve tehlikeli bir şekilde değişmekte ve seçeneklerini sınırlandırmaktadır. Yahudi karşıtı politikalar şiddet eğilimlerini alevlendirince, Charlotte Berlin’den ayrılır ve Güney Fransa’ya gider. Orada tekrar resim yapmaya başlar. Ancak sanatı, bu kez daha da karanlık bir sırrı ortaya çıkaran bir aile trajedisi ile yine kesintiye uğrar. Onu yalnızca olağanüstü olanın kurtaracağına inanan Charlotte, hayat hikayesini resmederek unutulmayacak bir maceraya atılır.

EN

Charlotte tells the true story of Charlotte Salomon, a young German-Jewish painter who comes of age in Berlin on the eve of the Second World War. Fiercely imaginative and deeply gifted, she dreams of becoming an artist. But the world around her is changing quickly and dangerously, limiting her options and derailing her dream. When anti-Semitic policies inspire violent mobs, she leaves Berlin for the safety of the South of France. There she begins to paint again. But her work is interrupted, this time by a family tragedy that reveals an even darker secret. Believing that only the extraordinary will save her, she embarks on the monumental adventure of painting her life story.

Tahir Rana Biyografi | Tahir Rana Biography
TR

Tahir Rana, animasyon dalında Emmy adaylığı olan bir yönetmendir. Kariyerine Dreamworks Animation’da başladı. Charlotte ilk uzun metrajlı filmidir.

EN

Tahir Rana is an Emmy-nominated director in animation. He started his career at Dreamworks Animation. Charlotte is his first feature film.

Éric Warin Biyografi | Éric Warin Biography
TR

Güzel Sanatlar bölümünden mezun olan ve film alanında uzmanlaşan Eric Warin, kariyerine animatör ve storyboard sanatçısı olarak başladı. Yönetmenliğini yaptığı 3 boyutlu animasyon filmi Alex and the Ghosts birçok ödül kazandı. Ortaklaşa geliştirip yönetmenliğini yaptığı uzun metrajlı filmi Leap!, sinemalarda ve Netflix’te gösterime girdi.

EN

With a degree in Fine Arts, specializing in film, Eric Warin began his career as an animator and storyboard artist. As a director, his 3-D animated short Alex and the Ghosts won multiple awards and his feature Leap!, which he co-developed and co-directed, was released theatrically worldwide and on Netflix.

Yönetmen | Director

Tahir Rana, Éric Warin

Languages

English, French, German

Subtitles

Türkçe

Closed Captions [CC]

Türkçe - CC

Countries

France, Belgium, Canada

Bonus Content

Q&A with Tahir Rana & Eric Warin, directors of Charlotte

5m

Download the app to view your purchased content!