Turkey

Synopsis:
TR:

Savaş yüzünden darmaduman olmuş Afganistan’ın Kâbil kentinde bir sinema, adeta bir sığınak haline gelmiştir. İnsanların yıkım ve yoksulluktan kaçarak sinemanın büyüsü ile gerçeklikten uzaklaştıkları bir sığınak. Film hem Pamir Sineması’nın perde arkasında yer alan karakterleri, hem de Kâbil’in gündelik hayatında sinema ile anlam ve ümit bulan insanları konu alıyor.

EN:

In the ashes of Kabul in the worn torn Afghanistan there is a cinema which has become a sanctuary. A sanctuary where people escapes a reality of devastation and poverty to dream oneself away through the magic medium of cinema. The film is about a blend of characters both behind the scenes of Cinema Pameer but also the people of everyday life in Kabul who finds meaning and hope with cinema.

About the director:
TR:

Martin von Krogh: İsveçli belgesel yönetmeni ve fotoğrafçı. İsveç’te yaşıyor ve uluslararası çalışıyor. Hem yayınlanan hem de sergilenen fotoğrafları ile dünya çapında pek çok ödül aldı. 20 yıllık fotoğrafçılık hayatı boyunca toplumsal ve insani konulara odaklandı; çalışmalarına modern çatışmaları yansıttı. 2008’de Newsweek dergisindeki bir görevi sırasında Pamir Sineması’ndan haberdar oldu ve bununla ilgili bir film çekmeye karar verdi. Seneler boyunca film yapımını öğrendi. Pamir Sineması yönetmenliğini yaptığı ilk uzun filmidir.

EN:

Martin von Krogh is a Swedish documentary filmmaker and photographer that lives in Sweden and works internationally. He has won numerous awards for his photos and both published and exhibited them around the world. During his 20 years as a photographer he has stayed focused on social and humanitarian issues and covered many of the modern conflicts. In 2008 he found Cinema Pameer on an assignment for Newsweek and decided that the cinema is a film itself. He started to learn filmmaking during the following years. Cinema Pameer is the first feature film he directed.

Director

Martin von Krogh

Cinematography

Martin Von Krogh

Editing

Herman Forsman

Music

Håkan Eriksson

Sales

Indio

Subtitles

With English, Turkish subtitles or Turkish closed captions | İngilizce, Türkçe altyazı ya da Türkçe ayrıntılı altyazı seçenekleri ile

Bonus Content

Q&A with Martin von Krogh - Director of Cinema Pameer
15 mins

Q&A session within the framework of 10th EU Human Rights Film Days.