Euff Turkey

Awards

• Cinetopia Film Festivali 2019; İzleyici Ödülü | Cinetopia Film Festival 2019; Audience Award
• Greenwich Uluslararası Film Festivali, 2019; En İyi Uzun Belgesel Film | Greenwich International Film Festival 2019; Best Documentary Feature Film
• One World Uluslararası İnsan Hakları Belgesel Film Festivali 2019; En İyi Yönetmen Ödülü | One World International Human Rights Documentary Film Festival 2019; Best Director Award
• Sundance Film Festivali 2019; En İyi Belgesel Yönetmeni | Sundance Film Festival 2019; Directing Award

Synopsis
TR

1961 yılında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Dag Hammarskjöld’ün uçağı gizemli bir şekilde düştü ve Hammarskjöld ile birlikte mürettebatın çoğu öldü. Üzerinden 50 yıl geçmesine rağmen dava hâlâ çözülmemişken Danimarkalı gazeteci, film yapımcısı ve provokatör Mads Brügger, İsveçli özel dedektif Göran Björkdahl ile birlikte gerçeğin peşine düştüklerinde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin öldürülmesinden çok daha büyük bir suç keşfettiler.

EN

In 1961, United Nations secretary-general Dag Hammarskjöld’s plane mysteriously crashed, killing Hammarskjöld and most of the crew. With the case still unsolved 50-plus years later, Danish journalist, filmmaker, and provocateur Mads Brügger and Swedish private investigator Göran Björkdahl, in their efforts to unearth the truth, discover a crime far worse than killing the Secretary-General of the United Nations.

Director’s bio
TR

Mads Brügger Danimarkalı bir gazeteci, televizyon sunucusu, yazar ve film yapımcısıdır. Çeşitli kitaplar yazdı, dergiler ve gazeteler için çalıştı, radyo ve televizyon programları yaptı. Brügger ayrıca hicivli belgesel dizisi Danes for Bush ile birlikte The Red Chapel ve The Ambassador adlı uzun metrajlı belgeselleri yarattı.

EN

Mads Brügger is a Danish journalist, television host, author and filmmaker. He has written several books, worked for magazines and newspapers, produced radio programs and television shows. Brügger also created the satirical docuseries Danes for Bush and the feature documentaries The Red Chapel and The Ambassador.

Director

Mads Brügger

Countries

Denmark, Switzerland, Belgium, Sweden, Norway

Production Companies

Wingman Media ApS, Piraya Films Norway, Laika Films, Associate Directors