Turkey. Turkey

Synopsis:
TR:

Demokrasi ve seçim özgürlüğü yanılsaması altında yapay zekanın tüyler ürpertici yükselişini ele alan film, görünmez yapay zeka devriminin ön saflarında yer alan öncüleri takip ederek bu teknolojinin nasıl geliştirildiğini ve uygulandığını açığa çıkarıyor. eİnsan’da yapay zeka endüstrisinin en parlak zihinleri geleceğimizin yol haritasının şifresini çözmeye çalışıyorlar. Peki şifreyi elinde tutan kim gerçekten?

EN:

Exploring the creeping expansion of artificial intelligence under an illusion of democracy and freedom of choice, the film follows pioneers on the front lines of the invisible AI revolution, exposing how this technology is being developed and implemented. In iHuman, some of the brightest minds in the AI industry decryot a roadmap to our future. Who is really holding the code?

About the director:
TR:

Tonje Hessen Schei, 1996’dan beri bağımsız belgesel yapımında çalışan ödüllü bir belgesel yönetmenidir. Filmleri, insan hakları, çevre ve insan ile makineler arasındaki değişen ilişkilere odaklanmaktadır.

EN:

Tonje Hessen Schei is an award-winning documentary filmmaker who has worked in independent documentary production since 1996. Her films mainly focus on human rights, the environment and the changing relationship between man and machines.

Director

Tonje Hessen Schei

Cinematography

Henrik Bohn Ipsen

Film Editing

Torkel Gjørv, Aleksander Kvam

Animation

Theodor Groeneboom

Sound Design

Sølve Huse-Amundsen

Music

Olav Øyehaug

International Sales

Cinephil

Subtitles

With English, Turkish subtitles or Turkish closed captions | İngilizce, Türkçe altyazı ya da Türkçe ayrıntılı altyazı seçenekleri ile

Bonus Content

Q&A with Tonje Hessen Schei - Director of iHuman
15 mins

Q&A session within the framework of 10th EU Human Rights Film Days.