Özet | Synopsis
TR

Alice zorlu bir boşanma sürecinin ardından eski eşinde kalan oğlunu ve kızını birkaç ay boyunca görmez. Boşanma davasının ardından şimdi de velayet davasının sonucunu beklemektedir. Birkaç kez çocuklarını görmek için girişimde bulunsa bile çabaları boşa çıkar. Bir gece oğlu arayıp telefonda ağlayınca kararını verir, ne olursa olsun yanlarına gidecektir. Bu uzlaşma çabasının da boşa çıkmasıyla çocuklarını alıp bir charter seferle Kanarya Adaları’na kaçırır. Belki de böylece işler daha da karışacaktır, ama en azından çocuklarıyla tatil anıları olacağını düşünür.

EN

After a difficult divorce, Alice hasn’t seen her son and daughter for months since they’ve been staying with their father. After the divorce case, she’s now waiting to hear back from the custody case. She’s tried to see them a few times but all of her attempts failed. One night, her son calls her on the phone crying and that’s when she decides that no matter what she has to go and see them. When the settlement agreement falls through, she takes the kids and runs away with them on a charter flight to the Canary Islands. Maybe this will make more of a mess of things, but at least she’ll have some holiday memories with the children.

Yönetmen Hakkında | About the Director
TR

Amanda Kernell 1986’da İsveç’in kuzeyinde Umeåin’da doğdu. Danimarka Ulusal Sinema Okulu’nda sinema öğrenimi gördü. Uluslararası festivallerde gösterilen kısa filmler yaptı. Ayrıca İskandinav Yazarlık Okulu’nda senaryo yazma üzerine eğitim aldı. İlk uzun metrajlı filmi “Sami Blood” (Sami Kanı, 2016) ilk kez Venedik Film Festivali’nde gösterildi ve ödülller aldı.

EN

Amanda Kernell was born in Umeåin in north Sweden in 1986. She studied film at the Danish National Film School. She made short films that were shown at international film festivals. She also studied scriptwriting at the Scandinavian Writing School. Her first feature film  “Sami Blood” (2016) premiered at the Venice Film Festival and won awards.

Turkish title

Kış Tatili

Director

Amanda Kernell

Countries

Sweden, Norway, Denmark

Scriptwriter

Amanda Kernell

Director of Photography

Sophia Olsson

Editor

Anders Skov

Production

Nordisk Film Production

Bonus Content

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Trailer
1 mins

24 Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Trailer | 24 Flying Broom International Women’s Film Festival Trailer