Awards

• Sundance Film Festivali 2021; Jüri Büyük Ödülü, En İyi Yönetmen, İzleyici Ödülü | Sundance Film Festival 2021; Grand Jury Prize, Directing Award, Audience Award
• Piriştine Uluslararası Film Festivali 2021; En İyi Film | Prishtina International Film Festival 2021; Best Film
• Hamburg Film Festivali 2021; Genç Yetenek Ödülü-En İyi Uzun Film | Hamburg Film Festival 2021; Young Talent Award-Best Feature Film

Synopsis
TR

Fahriye’nin kocası Kosova’daki savaştan bu yana kayıptır. Aile, acılarının yanı sıra maddi sıkıntı içindedir. Fahriye ailenin geçimini sağlamak için küçük bir tarım işletmesi kurar; fakat yaşadığı geleneksel ataerkil köyde, kendisini ve diğer kadınları güçlendirme hırsı ve çabaları olumlu karşılanmaz. O ise ailesini ayakta tutma mücadelesinin yanı sıra, onun başarısız olmasını isteyen topluluğa karşı da bir mücadeleye girişir.

EN

Fahrije’s husband has been missing since the war in Kosovo, and along with their grief, her family is struggling financially. In order to provide for them she launches a small agricultural business, but in the traditional patriarchal village where she lives, her ambition and efforts to empower herself and other women are not seen as positive things. She struggles not only to keep her family afloat but also against a hostile community who is rooting for her to fail.

Director’s bio
TR

1983 yılında Kosova’da doğan Blerta Basholli, Priştine Üniversitesi’nde felsefe ve ardından sinema okudu. Eğitimine New York - Tisch Sanat Okulu, Film ve Televizyon bölümünde devam etti. Kovan ilk uzun filmidir.

EN

Born in 1983 in Kosovo, Blerta Basholli studied philosophy and then cinema at the University of Prishtina. She continued her training at the New York City – Tisch School of Art – Film and Television. Hive is her first feature debut.

Original title

Zgjoi

Director

Blerta Basholli

Countries

Kosovo, Switzerland, North Macedonia, Albania