Euff Turkey


Synopsis
TR

Karmaşık kimlik mücadeleleriyle dolu bir şehirde kendilerine yer bulmaya çalışan bir avuç müzisyenin gündelik yaşamları üzerinden Lizbon’un banliyölerinde bir yolculuğa çıkıyoruz. Film Angola’dan, Sao Tome’ye, Cape Verde’den Gine-Bissau’ya kadar birçok farklı ülkeden ve farklı jenerasyondan yapımcı ve müzisyeni bir araya getiriyor.

EN

A journey around Lisbon’s suburbs through the lives of a handful of musicians establishing their place to exist in a city of complex identity struggles. Different generations and backgrounds meet, Angola to São Tomé, Cape Verde and Guinea-Bissau represented by old-school musicians and young producers.

Director’s bio
TR

Rita Maia, uluslararası üne sahip bir kulüp DJ’i, Gilles Peterson Worldwide FM’de yayıncı, küratör, plak koleksiyoncusu ve yaratıcı yönetmendir.

Vasco Viana sinematografi, ses ve görüntü okudu ve kariyerine görüntü yönetmeni yardımcısı olarak başladı. Arena ve Rafa filmlerindeki görüntü yönetimiyle beğeni topladı.

EN

Rita Maia is an internationally known club DJ, broadcaster at Gilles Peterson Worldwide FM, a curator, record collector and creative director.

Vasco Viana studied cinematography, sound and image and began his career as an assistant cinematographer. He gained critical acclaim as Director of Photography for his work in Arena and Rafa.

Original Title

Batida de Lisboa

Directors

Rita Maia,Vasco Viana

Country

Portugal

Cinematography

Vasco Viana

Sound Director

Rita Maia

Editing

Claudia Rita Oliveira

Production

Terratreme Filmes