Awards:

• Camden FF 2019 - Emerging Cinematic Vision Award
• DOC LA 2019 - Best International Documentary
•Skopje FF 2019 - Best Film Award

Synopsis:
TR:

Almanya’nın kırsal kesimlerinde gece çöktüğünde, fosforlu ışıklarla süslenmiş eski karavanlar karanlık ormanlarda yerlerini alırlar. Bu karavanların içinde Doğu Avrupa ve Afrika’dan gelen fahişeler müşterilerini beklerler. Aşkmobil, para kazanmak ve daha iyi bir hayat kurmak için uzaklardan gelen bu kadınların yaşamlarına odaklanıyor.

EN:

When night falls in rural Germany, old caravans decorated with flashy lights line the country roads which lead through dark forests. Inside these buses prostitutes from Eastern Europe and Africa await their clients who are passing by. The film portrays these women who came from far away in search for money and a better life.

About the director:
TR:

Elke Margarete Lehrenkrauss: Berlin’de yaşayan bir film yapımcısı ve görsel sanatçı. 2012 yılında Alman Ulusal Akademik Vakfı üyesi olarak yüksek şeref derecesi ile Köln Medya Sanatları Akademisi’nden mezun oldu. 2003 yılında Lucerne Sanat ve Tasarım Üniversitesi’nden Video Sanatları diploması aldı. Filmleri ve eserleri dünya çapında festivallerde, müzelerde ve galerilerde sergilendi; çok sayıda ödül aldı. Aşkmobil, ilk uzun metrajlı filmidir.

EN:

Elke Margarete Lehrenkrauss is a Berlin based filmmaker and visual artist. In 2012, she graduated with distinction from the KHM Academy of Media Arts Cologne as fellow of the German National Academic Foundation. In 2003, she received her diploma in Video Arts from the HSLU Lucerne University of Art and Design. Her films and artworks have been exhibited in festivals, in museums and galleries worldwide and multi-awarded. Lovemobil is her feature debut.

Director

Elke Margarete Lehrenkrauss

Director of Photography

Christoph Rohrscheidt

Music

Dascha Dauenhauer

International Sales

Elke Margarete Lehrenkrauss

Subtitles

With English, Turkish subtitles or Turkish closed captions | İngilizce, Türkçe altyazı ya da Türkçe ayrıntılı altyazı seçenekleri ile

Bonus Content

Q&A with Elke Margarete Lehrenkrauss - Director of Lovemobil
15 mins

Q&A session within the framework of 10th EU Human Rights Film Days.