Accessibility Links

Manşetlerin Ardında | BEHIND THE HEADLINES

Daniel Sager 2021 1h 30m

Ödüller | Awards

• Bolzano FF, 2022 - Seyirci Ödülü | Bolzano FF 2022 - Audience Award
• Zürih FF, 2021 - Özel Mansiyon | Zurich FF, 2021 - Special Mention

Sinopsis | Synopsis
TR

Almanya’nın Süddeutsche Zeitung gazetesindeki araştırmacı gazeteciler, Panama Belgelerini ifşa ettikten iki yıl sonra yeni zorluklarla karşı karşıyadır: Maltalı gazeteci Daphne Caruana Galicia’nın siyasi cinayeti ve İran nükleer füze programıyla bağlantılı, gizemli bir silah tüccarı. Ardından, 2019 baharında gazeteye gizli bir video sızar ve Avusturya Başbakan Yardımcısı HC Strache’nin karıştığı yeni bir skandal ortaya çıkar: Ibizagate. Almanya’nın en büyük günlük gazetesi Süddeutsche Zeitung, Manşetlerin Ardında belgeseli için dünyaca ünlü soruşturma departmanının kapılarını ilk kez açıyor ve müthiş bir gizlilikle yürütülen bir süreç gözler önüne seriliyor.

EN

Two years after exposing the Panama Papers, the investigative journalists at Germany’s Süddeutsche Zeitung are facing new challenges: the political murder of the Maltese journalist Daphne Caruana Galicia and a mysterious arms dealer linked to the Iranian nuclear missile programme. Then a secret video is leaked to them in the spring of 2019, uncovering a new scandal involving Austrian Vice Chancellor HC Strache: Ibizagate. For the documentary film Behind the Headlines, Germany’s largest daily newspaper opens the door to its world-renowned investigative department for the first time, providing insight into work processes that are otherwise strictly confidential.

Daniel Sager Biyografi | Daniel Sager Biography
TR

Film yönetmeni, gazeteci ve yapımcı. Almanya, Leipzig’de Sosyal Antropoloji ve Felsefe okudu. Filmakademie Baden-Württemberg’den mezun oldu ve Buenos Aires’teki UCINE’de okumak için burs kazandı. Irak, İran, Güney Sudan, Sudan, Kenya, Moritanya, Meksika ve diğer ülkelerde sinema ve TV belgeselleri yönetti. Filmleri uluslararası festivallerde çeşitli ödüller aldı. Filmlerinde geleneksel olmayan imgeler aracılığıyla derin politik bağlamlı kişisel hikayeleri hayata geçiriyor.

EN

Film director, journalist, and producer. He studied Social Anthropology and Philosophy in Leipzig, Germany. He graduated from Filmakademie Baden-Württemberg and was awarded a scholarship to study at the UCINE in Buenos Aires. He has directed cinema and TV documentaries in Iraq, Iran, South Sudan, Sudan, Kenya, Mauritania, Mexico, and other countries. He has received many awards from international film festivals. In his films, he brings personal stories with deep political context by means of unconventional imagery to life.

Original Title

Hinter den Schlagzeilen

Yönetmen | Director

Daniel Sager

Ülke

Almanya

Languages

German, English

Subtitles

English, Türkçe

Closed Captions [CC]

Türkçe - CC

Country

Germany

Bonus Content

Q&A with Daniel Sager, director of Behind the Headlines

5m

Download the app to view your purchased content!