Özet | Synopsis
TR

On yedi yaşındaki Nevia, Napoli’nin yoksul bir mahallesinde büyükannesi, halası ve kız kardeşiyle birlikte yaşar. Annesini küçükken kaybetmiştir, babasıysa arkasında bıraktığı borçlarla hapiste yatmaktadır. Nevia ufak tefek işler bularak aileyi geçindirmeye çalışsa da omuzlarındaki yük taşıyabileceğinden fazladır. Nevia’ya göz koyan mafya bozuntusu da hayatını iyice çekilmez kılar. Bir gün mahalleye bir sirk gelir, Nevia sirki başka bir dünyaya açılan bir kapı olarak görür. Yönetmen Nunzia De Stefano, film için kendi çocukluğunun geçtiği konteyner mahalleden yola çıktığını söylüyor.

EN

17-year-old Nevia lives with her grandmother, aunt and sister in a poor neighbourhood in Napoli. Her mother died when she was little, and her father is in prison because of all of the debt that was left behind. Even though Nevia tries to provide for the family with odd jobs here and there, the weight of it all is too much for her to shoulder by herself. On top of this, a wannabe gangster has his eyes on Nevia and is making her life unbearable. One day a circus comes to their neighbourhood, and Nevia sees it as a door that opens to another world. Director Nunzia De Stefano says the film was inspired by her own childhood spent in a shack neighbourhood.

Yönetmen Hakkında | About the Director
TR

Nunzia De Stefano Napoli’de doğdu. 1980 Napoli Depremi’nde ailesi evini kaybetti ve kentin yakınlarında depremzedeleri için kurulan konteyner mahalleye taşındı, çocukluğu burada geçti. Sinemada uzun süre asistanlık yaptı. “Nevia” ilk uzun metrajlı filmi.

EN

Nunzia De Stefano was born in Napoli. The Napoli earthquake of 1980 destroyed her family’s home and they had to move with other victims of the earthquake to a neighbourhood made of container shacks near the city, and this is where she spent her childhood. She worked as an assistant for a long time in the film industry. “Nevia” is her first feature film.

Director

Nunzia De Stefano

Country

Italy

Scriptwriters

Nunzia De Stefano, Chiara Atalanta Ridolfi

Director of Photography

Guido Michelotti

Editor

Sarah McTeigue

Production

Archimede with Rai Cinema

Bonus Content

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Trailer
1 mins

24 Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Trailer | 24 Flying Broom International Women’s Film Festival Trailer