Synopsis:
TR:

İklim değişikliği ve gelecekteki etkileri hakkındaki gerçeğe uyanmanın ne anlama geldiğine dair derin ve kişisel bir araştırma. Dünyanın önde gelen beş iklim ve enerji uzmanıyla görüşmek için dünyayı konteyner gemileriyle gezen Farkına Vardığında, “Gelecekte olacaklar karşısında nasıl yaşayabilir, sevebilir ve hayal kurabiliriz?” sorularını soruyor.

EN:

A profound, personal exploration of what it means to wake up to the truth about climate change and its future impacts. Travelling the world on container ships to meet five of the world’s leading climate and energy experts, Once You Know asks “How can we live, love and dream in the face of what is coming?”.

About the director:
TR:

Emmanuel Cappellin, Pulp Films’de belgesel film yapımcısı ve yapımcısıdır. Fransa ve ABD arasında yaşadıktan sonra McGill Üniversitesi’nde Çevre Çalışmaları ve Berkeley Dijital Film Enstitüsü’nde film eğitimi aldı. İnsanlar ve dünya gezegeni arasındaki ilişkiyi yaratıcı bir şekilde araştırmak için kurgusal olmayan bir türde karar kıldı. Yann Arthus-Bertrand’ın yönetmenliğini yaptığı İnsan filminde yardımcı yönetmen; Kadın filminde ise görüntü yönetmeni olarak çalıştı. Farkına Vardığında ilk uzun belgesel filmidir.

EN:

Emmanuel Cappellin is a documentary filmmaker and producer at Pulp Films. After growing up between France and the US, studying Environmental Studies at McGill University, and film at Berkeley Digital Film Institute, he chose non-fiction to creatively explore the relationship between humans and planet Earth. He worked as the assistant director of Human and the director of photography of Woman, both directed by Yann Arthus-Bertrand. Once You Know is his first feature documentary.

Original Title

Une fois que tu sais

Director

Emmanuel Cappellin

Cinematography

Emmanuel Cappellin

Editor

Anne-Marie Sangla

Score Composer

Maxime Steiner

International Sales

Pulp Films

Subtitles

With English, Turkish subtitles or Turkish closed captions | İngilizce, Türkçe altyazı ya da Türkçe ayrıntılı altyazı seçenekleri ile

Bonus Content

Q&A with Emmanuel Cappellin - Director of Once You Know
15 mins

Q&A session within the framework of 10th EU Human Rights Film Days.