Özet | Synopsis
TR

Fedakâr ve cefakâr Rosa kırklı yaşlarının ortasına adım attığında her şeyi değiştirmeye karar verir. Artık kendi hayatını yaşayacaktır, ama nasıl? Kendi kendisiyle evlenip kendi işini kurarak. Fakat kardeşleri, babası ve kızı bu durumdan hiç mi hiç memnun olmazlar. “Annem Hakkındaki Her Şey”, “Gözlerimi de Al” ve “Prensesler” filmlerinde kendine has kadınları canlandıran, dünya çapında şöhrete sahip İspanyol aktris Candela Peña, Rosa’yı bütün çelişkileri ve mizahıyla ete kemiğe büründürüyor. Yönetmen, Asya ülkelerinde kendiyle evlenen kadınlardan haberdar olunca bu “sologami” hikâyesinin peşine düşmüş.

EN

Self-sacrificing and long-suffering Rosa has reached her mid-40’s and decides to change everything. She’s going to live her own life now, but how? She will marry herself, and start her own business. However, her siblings, father and daughter are not happy with this situation at all. Candela Peña, a Spanish actress internationally known for her performances of unique women in films like “All About My Mother”, “Take My Eyes” and “Princesses” brings life to the character of Rosa with all of her conflict and humour. After hearing about Asian women who were marrying themselves, the director pursued the story of “sologami’.

Yönetmen Hakkında | About the Director
TR

Oyuncu, yönetmen, senarist Icíar Bollaín 1967’de Madrid’de doğdu. Sinema dünyasına Víctor Erice’nin “El Sur” filmiyle adım atan Bollaín hem “Ülke ve Özgürlük” gibi filmlerde oyunculuğu sürdürdü, hem de “Selam, Yalnız Mısın?”, “Gözlerimi de Al” ve “Yağmuru Bile” gibi filmlerin yönetmenliğini üstlendi. İspanya’da kadın sinemacıların örgütlenmesi için önayak oldu.

EN

Actress, director and screenwriter Icíar Bollaín was born in Madrid in 1967. Bollaín started her career in cinema with Víctor Erice’s film “El Sur”, continued acting in films like “Land and Freedom”, and started to direct, in films like “Hello, Are You Alone?”, “Take My Eyes” and “Even the Rain”. She was one of the leaders in organising women filmmakers in Spain.

Turkish title

Rosa’nın Düğünü

Original title

La Boda de Rosa

Ülkeler | Countries

İspanya, Fransa | Spain, France

Yönetmen | Director

Icíar Bollaín

Senaryo | Screenplay

Icíar Bollaín, Alicia Luna

Görüntü Yönetmeni | Cinematography

Sergi Gallardo, Beatriz Sastre

Kurgu | Editing

Nacho Ruiz Capillas

Dünya Hakları | World Sales

The Match Factory

Bonus Content

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Trailer
1 mins

24 Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Trailer | 24 Flying Broom International Women’s Film Festival Trailer