Awards

• Cinequest Film Festivali, 2021; En İyi Kısa Canlandırma Film / Cinequest Film Festival, 2021; Winner Best Animated Short Film
• İfade Özgürlüğü Film Festivail, 2021; İfade Özgürlüğü Ödülü / Free Speach Film Festival, 2021; Free Speach Award

Synopsis
TR

Rüzgardaki Adımlar, yıkıcı bir depremde yetim kalan Noor ve küçük kardeşi Josef’in evden çok uzaklara yolculuk ederken başlarından geçenleri takip ediyor.

EN

Footsteps on the Wind follows the plight of Noor and her little brother, Josef as they journey far away from home, orphaned from a devastating earthquake.

Director’s bio
TR

Maya Sanbar, sanatçı ve sinemacıdır. Rüzgardaki Adımlar yönetmen olarak ilk hikaye anlatma ve animasyon deneyimidir.

Gustavo Leal, kariyerine reklamcı olarak başladı ve Brezilya’da önemli reklam ajanslarında sanat yönetmeni olarak çalıştı. Faga Melo ile birlikte yapım şirketleri Dirty Work’te çalışmalarını sürdürüyor.

Faga Melo sinemacı ve motion graphic (hareketli grafik) sanatçısıdır. São Paulo ve Los Angeles’ta sinema öğrenimi gördü. Reklam filmleri, sinema, televizyon ve sahne gösterileri için içerik üretti. 2016 yılından beri Gustavo Leal ile birlikte ikili olarak çalışıyorlar.

EN

Maya Sanbar is an artist and filmmaker. Footsteps on the Wind is her directorial debut in the narrative and animation world.

Gustavo Leal started his career as a publicist and worked as an art director in some of the most imported advertising agencies in Brazil. He works with Faga Melo at Dirty Work film production company.

Faga Melo is a filmmaker and motion graphic artist. He studied cinema in São Paulo and Los Angeles, has worked between the production of advertising films, content for Cinema, TV, and stages. In 2016, he started to work as a duo with Gustavo Leal.

Directors

Maya Sanbar, Gustavo Leal, Faga Melo

Countries

United States, Brazil, United Kingdom