Turkey

Awards:

• Sundance FF 2019, Audience Award

Synopsis:
TR:

Meksika’daki Cortez Denizi’nde bir grup bilim insanı, aktivist, araştırmacı gazeteci ve gizli ajan nesli tükenmekte olan ve bulunması zor bir balina türünü kurtarmak için savaş verir. Bu savaşta gözü dönmüş Meksikalı uyuşturucu kartellerine ve kaçak avlanarak bölgedeki deniz yaşamını tahrip eden Çinli kaçakçılara karşı mücadele vermek zorundadırlar.

EN:

In Mexico’s Sea of Cortez, a group of dedicated scientists, high-tech activists, investigative journalists and courageous undercover agents attempt to rescue the most endangered and elusive whale on Earth while battling the vicious Mexican drug cartels and Chinese traffickers whose destructive poaching methods are threatening the region’s marine life.

About the director:
TR:

Richard Ladkani, ödüllü uzun metraj belgeselleriyle uluslararası düzeyde tanındı. Ladkani, ilk deneyimlerin çoğunu, Avrupa’ya geri dönmeden önce altı yıldan fazla yaşadığı New York’ta kazandı. 2015’te çevresel ve siyasi konularla ilgili filmler üretmek üzere karısı ile birlikte Malaika Pictures’ı kurdu. En çok bilinen filmleri arasında Escape Over the Himalayas, The Devil’s Miner, Jane’s Journey, Vatican: The Hidden World, Gas Monopoly ve The Ivory Game yer alıyor.

EN:

Richard Ladkani has gained international recognition for his award-winning feature documentaries. Ladkani gained most of his early experience in New York City, where he lived for more than six years before moving back to Europe. In early 2015 he and his wife founded Malaika Pictures to produce films that shine a spotlight on the environmental and political issues. Among his most renowned films are Escape Over the Himalayas, The Devil’s Miner, Jane’s Journey, Vatican: The Hidden World, Gas Monopoly and The Ivory Game (2016).

Director

Richard Ladkani

Cinematography

Richard Ladkani

Film Editing

Georg Michael Fischer, Verena Schönauer

Music

H. Scott Salinas

International Sales

Dogwoof

Subtitles

With English, Turkish subtitles or Turkish closed captions | İngilizce, Türkçe altyazı ya da Türkçe ayrıntılı altyazı seçenekleri ile