Özet | Synopsis
TR

İsviçre’de yaşayan varlıklı bir aile, en yaşlı fertlerinin evde bakımı için Polonyalı göçmen işçi Wanda’yla anlaşır. Pazarlık esnasında bakımın yanı sıra ufak tefek ev işleri yapmasını da isteyeceklerini söylerler, ama iş bununla kalmaz. Aile birtakım sırlarının ortaya çıkması sonucu dağılmanın eşiğine geldiğinde yük yine Wanda’nın sırtına biner. Yönetmen Bettina Oberli İsviçre’de ağırlıklı olarak Polonya ve Macaristan’tan gelen göçmen işçilerin İsviçreli zenginlerin yanında evde bakım hizmetinde çalıştığını, filmi için bu kadınların hayatını yakından incelediğini anlatıyor.

EN

A wealthy family that lives in Switzerland come to an agreement with a Polish migrant worker for the care of the eldest in the family at home. During their negotiation, the family say they also want her to take care of some chores whilst at the house, but it doesn’t end there. When some secrets come to light the family come to the brink of falling apart and everything falls on Wanda. Director Bettina Oberli tells us that migrant workers, who mostly come from Poland and Hungary, work in care service at the houses of rich Swiss families, and she closely observed these women’s lives for this film.

Yönetmen Hakkında | About the Director
TR

Bettina Oberli Samoa ile İsviçre arasında büyüdü. Halihazırda Zürih’te yazarlık ve yönetmenlik yapıyor. Zürih Üniversitesi Sanat Okulu’ndan mezun olduktan sonra New York ve Berlin’de çalıştı. İlk filmi “Im Nordwind” ile 2004’te San Sebastian Film Festivali’nden ödüller döndü. “Late Bloomers” (2006) İsviçre sinema tarihinde önemli filmler arasına girdi.

EN

Bettina Oberli grew up in Samoa and Switzerland. She currently works as a writer and director in Zurich. After graduating from Zurich University of Arts she worked in New York and Berlin. Her first film, “Im Nordwind” won awards at the San Sebastian Film Festival in 2004. “Late Bloomers” (2006) became an important film in Swiss cinema history.

Turkish title

Sen Ne Muhteşemsin Wanda

Original Title

Wanda, Mein Wunder

Yönetmen | Director

Bettina Oberli

Ülkeler | Countries

İsviçre | Switzerland

Senaryo | Screenplay

Cooky Ziesche, Bettina Oberli

Görüntü Yönetmeni | Cinematography

Judith Kaufmann

Kurgu | Editing

Kaya İnan

Dünya Hakları | World Sales

The Match Factory

Bonus Content

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Trailer
1 mins

24 Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Trailer | 24 Flying Broom International Women’s Film Festival Trailer

Q&A yönetmen

Q&A Bettina Oberli