Accessibility Links

Sesim Ol | BE MY VOICE

Nahid Persson 2021 1h 23m

Sinopsis | Synopsis
TR

Gazeteci ve aktivist Masih Alinejad, zorunlu başörtüsüne karşı isyan eden milyonlarca İranlı kadının sosyal medyadaki sesidir. Günümüz İran’ındaki en büyük sivil itaatsizlik eylemlerinden birine öncülük eden Masih, sürgündeki özgürlüğünü kendi ülkesinde protestoyu büyütmek için kullanır. Ancak rejim, kontrolü yeniden kazanmak için baskıyı artırıp Masih’in aile üyelerini tehdit edince Masih’in cesareti test edilecektir.

EN

Journalist and activist Masih Alinejad is the voice of millions of Iranian women rebelling against the forced hijab on social media. Leading one the largest acts of civil disobedience in today’s Iran, Masih uses her freedom in exile to amplify the protest in her home country. When the regime tightens its grip to regain control, and Masih’s courage is tested when violence and oppression threaten her own family members.

Nahid Persson Biyografi | Nahid Persson Biography
TR

İran’ın Şiraz şehrinde doğan Nahid Persson, İran’daki 1979 devrimi sırasında ve sonrasındaki siyasi eylemlerinin bir sonucu olarak İsveç’e siyasi sığınma hakkı edindi. 2000 yılından bu yana İsveç’te belgesel yapımcısı olarak çalışıyor. Krakow Film Festivali’nde Altın Ejderha, Monte Carlo’daki TV festivalinde En İyi Uluslararası Haber Belgeseli ve SVT (İsveç Devlet Televizyonu) tarafından verilen Kristal Ödülü olmak üzere çok sayıda ödülün sahibidir.

EN

Born in Shiraz, Iran, Nahid Persson took political asylum in Sweden as a result of her political activism during and after the 1979 revolution in Iran. Since 2000 she has working as a documentary filmmaker in Sweden. She is the recipient of numerous awards including the Golden Dragon at the Krakow Film Festival, Best International News Documentary at the TV-festival in Monte Carlo, as well as The Crystal Award by SVT (Swedish State Television).

Yönetmen | Director

Nahid Persson

Languages

Persian, English

Countries

Sweden, Iran, USA, Norway, UK

Download the app to view your purchased content!