Synopsis
TR

1960’larda hippiler cinsel devrim fikrini savunduklarında ölüm fetvaları verilmedi, korumalarla gezmek zorunda kalmadılar. 2020 yılında Türk-Alman bir avukat, feminist ve Avrupa’nın ilk kadın imamlarından biri olan Seyran Ateş, İslam içinde bir cinsel devrim için mücadele ettiğinde; vuruldu, hakkında fetvalar verildi ve ölüm tehditleri aldı. Şimdi sürekli polis koruması altında yaşamak zorunda. Bu film, İslam’ın modernleşmesi için Seyran’ın verdiği kişisel ve ideolojik mücadelenin hikayesidir.

EN

In the 1960s, the hippies championed the idea of a sexual revolution. They received neither Fatwas nor bodyguards. In 2020, Seyran Ateş - a Turkish- German lawyer, feminist, and one of the first female imams in Europe - is fighting for a sexual revolution within Islam. In return, she was shot, received fatwas and death threats, and now has to live under constant police protection. This is the story of Seyran’s personal and ideological fight for the modernization of Islam.

Director’s bio
TR

Nefise Özkal Lorentzen, Oslo’da yaşayan Türk-Norveçli yazar, yönetmen ve yapımcıdır. Lisans derecesini İstanbul Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi alanında ve yüksek lisans derecesini Oslo Üniversitesi’nde Medya ve İletişim alanında aldı. Son yirmi yılda İslam ile ilgili birçok tartışmalı belgeselin yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptı. Filmleri dünyada çeşitli festivallerde gösterildi ve ödüller aldı.

EN

Nefise Özkal Lorentzen is a Turkish-Norwegian writer, filmmaker and producer living in Oslo. She received her B.A in Political Science at Bosphorus University in Istanbul and her M.A in Media and Communication at the University of Oslo. Over the past two decades she has produced and directed several controversial documentaries related to Islam. Her films have been shown in festivals all around the world and received awards.

Director

Nefise Özkal Lorentzen

Country

Norway

Production

Integral Film AS