Accessibility Links

Siborgların Babası | FATHER OF THE CYBORGS

David Burke 2021 1h 16m

Sinopsis | Synopsis
TR

Nörolog Phil Kennedy, 90’ların sonlarında felçli bir adamın beynini bir bilgisayara bağlayarak manşetlere çıktı - tarihte ilk kez bir insan, beyniyle bir bilgisayarı kontrol etmişti. Phil Kennedy, Graham Bell ile kıyaslandı ve “Siborgların Babası” olarak anılmaya başlandı. 2014 yılında, araştırmalarına devam etmek amacıyla kendi beyni üzerinde deney yapmak için Belize’ye gittiğinde ise bilim camiasını ve ailesini şok etti. Bu film, kendi üzerinde deney yapmanın etik ikilemlerini ve teknoloji ile insan beyninin birleştiği bir geleceği mercek altına alıyor.

EN

Neurologist Phil Kennedy made global headlines in the late 90’s by connecting the brain of a paralyzed man to a computer - it was the first time in history a person was able to control a computer with his brain. Compared to Graham Bell, he became famously known as “The Father of the Cyborgs”. In 2014, he shocked the scientific community and his family when he traveled to Belize to experiment on his own brain in an attempt to continue his research. This film examines the ethical quandaries of self-experimentation and a future where technology and human brains combine.

David Burke Biyografi | David Burke Biography
TR

Ödüllü İrlandalı belgesel yapımcısı. 2013 yılında yapımcısı olduğu ilk belgeseli Men of The Rás, The Irish Times’da Eleştirmenlerin Seçimi oldu. Yapımcısı olduğu ikinci filmi Crash and Burn, The Irish Times ve The Guardian gibi yayınlardan iyi yorumlar aldı. Film hem 2017 Celtic Medya Festivali’nde, hem de 2018 İrlanda Film Televizyon Ödülleri’nde En İyi Spor Belgeseli ödülünü kazandı. Siborgların Babası, yönetmenliğini yaptığı ilk filmidir.

EN

Award-winning Irish documentary filmmaker. His first documentary as producer, Men Of The Rás in 2013, was the Critics’ Choice in The Irish Times. His second film as a producer, Crash And Burn, received good reviews in publications such as The Irish Times and The Guardian. It subsequently won Best Sports documentary at both the 2017 Celtic Media Festival and the 2018 Irish Film Television Awards. The Father Of The Cyborgs is his directorial debut.

Yönetmen | Director

David Burke

Ülke

İrlanda

Diller

İngilizce

Language

English

Subtitles

Türkçe

Closed Captions [CC]

Türkçe - CC

Country

Ireland

Bonus Content

Q&A with David Burke, director of Father of the Cyborgs

5m

Download the app to view your purchased content!