Accessibility Links

Sincar’ın Melekleri | ANGELS OF SINJAR

Hanna Polak 2022 1h 49m

Ödüller | Awards

• Millenium Docs Against Gravity, 2022 - Özel Mansiyon | Millenium Docs Against Gravity, 2022 - Special Mention

Sinopsis | Synopsis
TR

Sincar, Kuzey Irak, 2014: Genç bir Yezidi kadın olan Hanifa, Sincar bölgesinde Yezidi dini ve etnik azınlığa karşı yapılan DAEŞ saldırısından mucizevi bir şekilde sağ çıkar. Hanifa, DAEŞ tarafından kaçırılmaktan kurtulur, ancak beş küçük kız kardeşi kamyonla götürülüp köleleştirilir. Dünyanın en tehlikeli yerlerinden birine özel erişimle girilip çekilen bu film, Hanifa’nın kız kardeşlerini bulma ve eve getirme yolculuğunu gözler önüne seriyor.

EN

Sinjar, Northern Iraq, 2014: Hanifa, a young Yezidi woman, miraculously survives the ISIS attack on the Yezidi religious and ethnic minority in the Sinjar region. Hanifa escapes abduction by ISIS but her five younger sisters are all trucked off and enslaved. Based on exclusive access to one of the most dangerous places on earth, the movie follows Hanifa’s journey to find her sisters and bring them home.

Hanna Polak Biyografi | Hanna Polak Biography
TR

1967 yılında Polonya’nın Katowice şehrinde doğdu. Rusya Federasyonu Sinematografi Enstitüsü’nden (VGIK) mezun oldu. 2004 yılında Oscar ödülü için aday gösterilen Leningradsky’nin Çocukları adlı belgesel filmini tamamladı. Yapımcı, yönetmen ve görüntü yönetmeni olarak çeşitli filmlerde çalıştı. Çalışmaları Sundance, IDFA, True/False, FIPA dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki festivallerde gösterildi ve HBO America, HBO Europe, Canal+, NHK, SVT, Yle, DR ve daha birçok büyük televizyon kanalı ve platformlarda yayımlandı.

EN

Born in 1967 in Katowice, Poland. She graduated from the Cinematography Institute of the Russian Federation (VGIK). In 2004 she completed her documentary film, The Children of Leningradsky, which was nominated for an Oscar. As a producer, director, and/or cinematographer, Hanna has worked on various films. Her works have been screened in festivals around the world, including Sundance, IDFA, True/False, FIPA, and they have appeared on major television networks, including HBO America, HBO Europe, Canal+, NHK, SVT, Yle, DR, and many others.

Yönetmen | Director

Hanna Polak

Ülkeler

Almanya, Polonya

Languages

Kurmanji, English

Subtitles

English, Türkçe

Closed Captions [CC]

Türkçe - CC

Countries

Germany, Poland

Bonus Content

Q&A with Hanna Polak, director of Angels of Sinjar

5m

Download the app to view your purchased content!