Accessibility Links

Spanton Fransız Polisine Karşı | SPANTON VS. THE FRENCH POLICE

Ovidie 2022 1h 2m

Sinopsis | Synopsis
TR

Kanadalı turist Emily Spanton, 2014 senesinde Paris’te bir bara girer. Burada, sonradan polis olduklarını öğrendiği bir grup adam ile tanışır. Polisler birkaç içkinin üzerine, Emily’yi yakınlardaki ofislerine davet ederler. Sonrasında yaşananlar tam bir muammadır. Emily polislere tecavüz suçlamasında bulunur, ancak polisler tüm iddiaları reddeder. Olay medyada geniş yer bulur. Önce sistem erkeklerin tarafındadır. Savunma, Emily’nin o geceki kıyafetlerine, kanındaki alkol oranına ve “cinsel” tutumuna odaklanır. Polisler aklanır, fakat Emily itiraz eder. Bu sırada #MeToo hareketi uluslararası bir ivme kazanınca, işlerin rengi değişecektir.

EN

In 2014, Canadian tourist Emily Spanton walks into a bar in Paris. She meets a group of men who turn out to be French police officers. After several drinks, they invite her to their office nearby. What happens next is a matter of dispute. Emily presses charges against the cops for rape but they deny all allegations. The case is intensely covered in the media. At first, the system sides with the men. The defence focuses on what Emily was wearing that night. On her blood alcohol level and her supposedly “sexual” attitude. The cops are cleared. But Emily appeals and, as the first #MeToo movement starts to make waves internationally, things stand in a completely different light.

Ovidie Biyografi | Ovidie Biography
TR

1980 tarihinde Fransa’da, Lille, Nord’da doğdu. Beden, feminizm ve cinsellik konularında uzmanlaşmış bir yazar ve belgesel yapımcısıdır. Halen Edebiyat alanında doktorasını yapıyor ve Limoges Üniversitesi’nde belgesel yazarlığı dersleri veriyor.

EN

Born in 1980, in Lille, Nord, France. She is an author and a documentary filmmaker specialized in bodies, feminisms and sexualities. Currently she is a PhD student in Literature and teaching documentary writing at the University of Limoges.

Original Title

Le procès du 36

Yönetmen | Director

Ovidie

Ülke

Fransa

Language

French

Subtitles

English, Türkçe

Closed Captions [CC]

Türkçe - CC

Country

France

Bonus Content

Q&A with Ovidie, director of Spanton vs The French Police

5m

Download the app to view your purchased content!