Synopsis:
TR:

Çernobil’in İzinde, Çernobil Yasak Bölgesi’ndeki yeraltı kültürünü inceliyor. Dünyanın en kötü şöhretli nükleer felaketinden otuz yıl sonra vahşi yaşam, insanların yokluğunu fırsat bilerek geri dönmüştür. Bu arada “iz sürücü” olarak bilinen yasadışı yürüyüş meraklıları, ekstrem spor tutkunları, sanatçılar ve tur şirketleri, kıyamet sonrası manzarayı yeniden keşfetmeye başlarlar.

EN:

Stalking Chernobyl examines the underground culture of the Chernobyl Exclusion Zone. Three decades after the world’s most infamous nuclear disaster, wildlife has returned in the absence of human settlements. Meanwhile, illegal hiking adventurers known as “stalkers,” extreme sports aficionados, artists, and tour companies have begun to explore anew the ghostly, post-apocalyptic landscape.

About the director:
TR:

Iara Lee: Aktivist, yönetmen ve Cultures of Resistance Network’ünün kurucusu. Kore kökenli bir Brezilyalı olan Iara Lee, otuz sene boyunca çok sayıda uzun ve kısa belgesele imza attı. Yönettiği filmler arasında Burkinabè Rising: The Art of Resistance in Burkina Faso (2018), Life Is Waiting: Referendum and Resistance in Western Sahara (2015), K2 and the Invisible Footmen (2015), Synthetic Pleasures (1995) yer alıyor.

EN:

Iara Lee is an activist, filmmaker, and founder/director of the Cultures of Resistance Network. A Brazilian of Korean descent, she has directed/produced several full-length documentaries and dozens of short films over the past three decades. Among her films are Burkinabè Rising: The Art of Resistance in Burkina Faso (2018), Life Is Waiting: Referendum and Resistance in Western Sahara (2015), K2 and the Invisible Footmen (2015), Synthetic Pleasures (1995).Director

Iara Lee

Film Editing

Dimo Petkov

Music

Kaloyan Dimitrov

International Sales

Cultures of Resistance Films

Subtitles

With English, Turkish subtitles or Turkish closed captions | İngilizce, Türkçe altyazı ya da Türkçe ayrıntılı altyazı seçenekleri ile

Bonus Content

Q&A with Iara Lee - Director of Stalking Chernobyl
15 mins

Q&A session within the framework of 10th EU Human Rights Film Days.