Synopsis:
TR:

Antoine de Saint-Exupéry’nin Küçük Prens kitabının çevirmenliğini yapmış ve yok olma tehlikesi altında olan dillerini korumak için mücadele eden tutkulu çevirmenlerle ilgili bir belgesel. Küçük Prens, dünyada çevirisi en çok yapılan kitap: tam 375 dile çevrildi. Neden farklı kültürlerden insanlar, yok olmaya yüz tutmuş kültürlerini ve dillerini canlı tutmak için özellikle bu kitabı çevirmeyi tercih etti? Samiland’in dağlık bölgesinde konuşulan Sami dilinden Sahara çöllerinde konuşulan Berberice’ye; Paris’te sürgünde yaşayanların konuştuğu Tibetçe’den, El Salvador’da son neslin halen konuşabildiği Nawat diline… Bu kitabı çeviren her çevirmenin dramatik bir hikayesi ve nedeni var.

EN:

A documentary about the passionate translators of the book The Little Prince by Antoine de Saint-Exupéry, who fight for the preservation of their endangered languages. The Little Prince is the most translated book in the world; in more than 375 languages. Why do people from very diverse cultures choose precisely this book to keep their threatened languages and cultures alive? From Sami in the highlands of Samiland to Tamazight spoken on the desert planes of the Sahara. From Tibetan taught in exile in Paris to Nawat still spoken by a last generation in El Salvador. Every translator has a dramatical story and motivation to translate this book.

About the director:
TR:

Marjoleine Boonstra: 25 yılı aşkın deneyime sahip Hollandalı yönetmen ve fotoğrafçı. Amsterdam Sanat Üniversitesi’nde ve Hollanda Film Akademisi’nde eğitim gördü. 2015 yılında ilk uzun metrajlı filmi Kurai Kurai: Tales on the Wind’i çekti. Belgesellerinde insanlığı hayatta tutan şeyin ne olduğu üzerine odaklanıyor.

EN:

Marjoleine Boonstra is a Dutch film director and photographer with over 25 years of experience. She studied at the Amsterdam Arts University and at the Dutch Film Academy. In 2015 she made her first feature film Kurai Kurai: Tales on the Wind. Her documentaries always circle around the theme: what keeps mankind alive.

Original Title

Het Wonder van Le Petit Prince

Director

Marjoleine Boonstra

Screenplay

Lies Janssen, Marjoleine Boonstra, Pieter van Huijstee

Cinematography

Marjoleine Boonstra, Stef van Wijk

Film Editing

Menno Boerema

International Sales

Films Transit

Subtitles

With English, Turkish subtitles or Turkish closed captions | İngilizce, Türkçe altyazı ya da Türkçe ayrıntılı altyazı seçenekleri ile

Bonus Content

Q&A with Marjoleine Boonstra - Director of The Miracle of the Little Prince
15 mins

Q&A session within the framework of 10th EU Human Rights Film Days.