Synopsis
TR:

Açık bir linyit kömürü ocağı kasabalarını yutacağı için Ben ve ailesi yakınlardaki şehre taşınmak zorunda kalır. Ben, Suriyeli bir mülteci olan Tarık ile tanışır. İkili, okulda ve futbol kulübünde önce birbirlerini rakip olarak görürler. Zaman ilerledikçe düşündüklerinden daha fazla ortak yönleri olduğunu anlarlar.

EN:

Ben and his family have to move to the nearby city, because an open brown coal pit will swallow their village soon. Ben meets Tariq, a Syrian refugee. The two start out as competitors - at school and at the football club - but soon find out that they have more in common than they thought they would.

About the director:
TR:

Sarah Winkenstett, 1980 yılında Rheda-Widenbrück’te doğdu. KHM Köln’de okudu. Çocuklara yönelik kısa filmleriyle başta Giffoni Film Festivali’nde Gyphon Ödülü olmak üzere birçok ödül aldı. 2011’den beri bağımsız olarak yönetmenlik yapıyor. Çok Uzakta, ilk uzun metrajlı filmidir.

EN:

Sarah was born in 1980 in Rheda-Widenbrück. She studied at KHM Cologne and is participant of this year’s Into the Wild Mentoring program. With her short movies for children she has been awarded with many awards, among them the GYPHON at the Giffoni Film Festival 2011 with the short film KIDNAPPED. Since 2011 she is a freelance director. TOO FAR AWAY is her debut feature film.

Original Title

Zu Weit Weg

Director

Sarah Winkenstette

Cinematography

Monika Plura

Music

Leonard Petersen

International Sales

Weydemann Bros.

Subtitles

With English, Turkish subtitles or Turkish closed captions | İngilizce, Türkçe altyazı ya da Türkçe ayrıntılı altyazı seçenekleri ile