ACF

#WorldChildrensDay
Dünya Çocuk Hakları Günü 2020
Çocuk Bayramı, Türkiye’de her yıl 23 Nisan’da kutlanmaktadır. Dünya Çocuk Hakları Günü ise, 1989 yılından bu yana, Birleşmiş Milletler tarafından kabul görmesinin ardından 20 Kasım tarihinde farkındalık yaratmak için kutlanmaktadır.

Çocuk Haklarına Dair Sözleşme hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın. Çocuk versiyonuna ise buradan ulaşabilirsiniz.

Awards | Ödüller:

• Max Ophüls Audience Award - Saarbrücken
• Special Jury Award - Ankara
• Teen Screen Award - Brussels/Filem’On IFF for Young Audiences

KISA SİNOPSİS:

Oskar ve Lilli kardeşler, ruhsal dengesi yerinde olmayan annelerinden alınarak iki ayrı bakıcı aileye verilirler. Çocukların birbirlerine ve annelerine yeniden kavuşma umudunda, birbirlerine duydukları sevginin engel tanımaz gücüyle bürokratik engelleri tutku ve hayal gücüyle aşma çabalarına tanık oluruz. Hayatta kalabilmek için insanın çevresindeki dünyayı farklı algılama şekilleri üzerine acı-tatlı bir arayış yolculuğu.

Biyografisi - Arash T. Riahi

1972 yılında İran‘da doğan Arash T. Riahi, 1982 yılından beri Avusturya’da yaşamaktadır. Sinema Bölümünde okumuş, 1995-2002 yılları arasında serbest olarak ORF için çalışmıştır. 1997 yılında film ve medya yapımcılık firması Golden Girls’ü kurmuştur. İlk sinema filmi olan BIR ANLIK ÖZGÜRLÜK, en iyi yabancı dildeki film kategorisinde Avusturya’nın 2010 Oskar ödülleri için resmi adayı olmuştur.
Synopsis:

Chechen refugee children, Oskar (8) and Lilli (13), who have been living in Austria for six years, are about to be deported along with their mother. However, her sudden attempted suicide results not only in the short-term suspension of their deportation, but also in the forced separation of the family. The children’s hope that they will be reunited with their mother is nourished by their love for each other and challenges all bureaucratic obstacles with passion and poetry. A bittersweet odyssey about the many ways of perceiving the world around you in order to survive.

Director`s Biography - Arash T. Riahi

Arash T. Riahi is a director, producer, script-writer and dramatic consultant born in 1972. He moved to Austria in 1982. After studying film and the arts at the University of Vienna, he worked several years as a freelancer in the youth and art department of the ORF/Austrian Broadcasting Network. In 1997, he co-founded the film and media production company Golden Girls Filmproduktion.

Director | Yönetmen

Arash T. Riahi

Director Of Photography | Görüntü Yönetmeni

Enzo Brandner

Production Companies | Prodüksiyon

Wega-Filmproduktion