Awards

• Sofya Uluslararası Film Festivali 2018; Jüri Özel Ödülü | Sofia International Film Festival 2018; Special Jury Award
• Valensiya Uluslararası Film Festivali 2018; En İyi Film, En İyi Görüntü Yönetimi | Valencia International Film Festival 2018; Best Film, Best Cinematography
• Festival del Cinema Europeo 2019; Agiscuola Ödülü, En İyi Görüntü Yönetimi, Cineuropa Ödülü | Festival del Cinema Europeo 2019; Agiscuola Award, Best Cinematography, Cineuropa Award

Synopsis
TR

Yaratılış, aile kavramıyla ilgilidir. Roman bir yetim, hamile bir genç ve çocuğunu kaybeden bir avukatın iç içe geçmiş hikâyelerini izliyoruz. Üç hikâye de günümüzde geçiyor ve gerçek olaylarla bağlantılı: Bir neo-nazi grubu 2008-2009 yıllarında Roman aileleri terörize etti. Bu olaylarda altı kişi hayatını kaybetti ve pek çok kişi bu olaylardan zarar gördü. Film, kişisel trajedilere rağmen normal yaşama bir yol bulmak isteyen karakterlerin yanı sıra günlük yaşamın gerçekçi bir resmini çiziyor.

EN

Genesis is about the notion of family. We follow three interweaving stories of gypsy orphan, a pregnant teenager and a lawyer who lost her child. The three chapters are set in the present and connected by real events: in 2008, a neo-nazi group terrorised Roma families for over a year. These events claimed many victims, including six deaths. Our film draws a realistic picture of everyday life, as well as characters who want to find a way to normal life, despite personal tragedies.

Director’s bio
TR

Árpád Bogdán 1980 yılında doğdu. Dört yaşından itibaren bir yetimhanede büyüdü. Üniversitede öğrenciyken tiyatrolarda oyuncu ve sahne yönetmeni olarak çalışmaya başladı. Dezavantajlı çocuklar için tiyatro, film ve edebiyatın çeşitli yönlerini kullanarak yaratıcı forumlar düzenledi. İlk yönetmenlik denemesi Happy New Life, Berlinale’de Panorama bölümünde prömiyer yaptı ve Jüri Özel Mansiyonu’na layık görüldü. Yaratılış yönetmenin ikinci filmidir.

EN

Árpád Bogdán was born in 1980 and lived in a children’s home from the age of 4. He started working as an actor and stage director in theatres during his college years. He has organised creative forums for disadvantaged children using various aspects of theatre, film, and literature. His directorial debut, Happy New Life (2007) was premiered in the Panorama section at the Berlinale 2007 and received the Special Mention of the Jury. Genesis is his second feature film.

Original title

Genezis

Director

Árpád Bogdán

Country

Hungary