Accessibility Links

Yürüyebildiğim Kadar | AS FAR AS I CAN WALK

Stefan Arsenijević 2021 1h 32m

Ödüller | Awards

• Karlovy Vary FF, 2021 - Kristal Küre Ödülü, En İyi Oyuncu, Görüntü Yönetmeni için Jüri Özel Mansiyon, Ekümenik Jüri Ödülü, Europa Cinemas Label Ödülü | Karlovy Vary FF, 2021 - Crystal Globe Award, Best Actor, Special Mention by the Jury for Cinematographer, The Ecumenical Jury Award, Europa Cinemas Label Award
• Kinenova FF, 2021 - En İyi Yönetmen | Kinenova FF, 2021 - The Best Director
• Mons FF, 2022 - En İyi Senaryo | Mons FF, 2022 - The Best Screenplay

Sinopsis | Synopsis
TR

Her ikisi de 28 yaşındaki Strahinya ve eşi Ababuo, göçmen krizi henüz patlak vermişken Gana’dan ayrılır. Almanya’ya ulaşmayı başarırlar ancak Belgrad’a geri gönderilirler. Sırbistan, Almanya olmayabilir ama Strahinya burada yeni bir hayata başlamak için elinden geleni yapar. Yerli bir futbol takımında oynamaya başlar ve Kızıl Haç için gönüllü olarak çalışır. Ancak süreç uzundur. Bu sırada Londra’da oyuncu olmak isteyen tutkulu bir kadın olan Ababuo, hayatından memnun olmadığını hisseder. Bir gece, yeni bir Suriyeli mülteci grubu Batı Avrupa’ya doğru yola çıkar. Bunlardan biri, karizmatik bir solcu aktivist olan Ali’dir.

EN

Strahinya and his wife, Ababuo, both 28, left Ghana at the beginning of the migrant crisis. They managed to reach Germany but were deported back to Belgrade. Serbia may not be Germany, but Strahinya does his best to start a new life. He works hard to secure asylum, trying out as a football player for a local club and working as a volunteer for the Red Cross. The process, however, is lengthy and Ababuo, a passionate woman aspiring to become an actress in London, feels unfulfilled in their life. One night, a new group of Syrian refugees arrive, on their way to Western Europe. One of them is Ali, a charismatic left-wing activist.

Stefan Arsenijević Biyografi | Stefan Arsenijević Biography
TR

1977’de Belgrad’da doğdu. Belgrad’daki Dramatik Sanatlar Fakültesi’nin Film ve Televizyon Yönetmenliği bölümünden mezun oldu. Halen burada yüksek lisans düzeyinde film yönetmenliği dersleri veriyor. Kısa filmleri, özellikle Torsion, 30’dan fazla ulusal ve uluslararası ödül kazandı. Arsenijević, 2015’ten bu yana Goethe Enstitüsü’nün Güneydoğu Avrupalı film yönetmenlerine yönelik profesyonel eğitim programı olan FIRST FILMS FIRST’in program yöneticiliğini de yapıyor.

EN

Born in Belgrade in 1977. He graduated in Film and Television Directing from the Faculty of Dramatic Arts in Belgrade, where he now teaches film directing at the Master’s level. For his short films, in particular Torsion (2003), he won over 30 national and international awards. Since 2015 he has been the program manager of FIRST FILMS FIRST, Goethe Institute’s professional training program for Southeast European film directors.

Original Title

Strahinja Banovic

Yönetmen | Director

Stefan Arsenijević

Languages

English, Serbian

Subtitles

English, Türkçe

Closed Captions [CC]

Türkçe - CC

Countries

Serbia, France, Luxembourg, Bulgaria, Lithuania

Bonus Content

Q&A with Stefan Arsenijevic, director As Far As I Can Walk

3m

Download the app to view your purchased content!