Liens d'accessibilité→ Sınırlı sayıda ÜCRETSİZ biletle | Limited FREE tickets
→ 9-18 Aralık 2022’de | 9 – 18 December 2022
→ Sadece Türkiye’de | Only in Türkiye
→ Türkçe altyazı, Türkçe ayrıntılı altyazı, İngilizce altyazı seçenekleriyle | Turkish subtitled, Turkish captioned, English subtitled
→ Bilet gişesi 8 Aralık Perşembe günü, Türkiye saati ile 23:59’da açılacak ve 18 Aralık Pazar günü 23:59’a dek açık kalacaktır. | The box office will be available as of 8 December, Thursday at 23:59 PM (Istanbul time) until 18 December, Sunday 23:59 (İstanbul time).
→ Bilet temin edildikten sonra filmin 30 saat içinde izlenmesi gerekmektedir. | The films should be watched within 30 hours after the ticket has been taken.Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, İnsan Hakları Günü münasebetiyle 12 yıldır AB İnsan Hakları Film Günleri ve Kısa Film Yarışması düzenlemektedir.

AB üyesi ülkelerin diplomatik temsilcilik ve kültür merkezleri tarafından desteklenen ve kamu kurumları ve yerel yönetimlerin katılım sağladığı bu iki etkinlik akademi, sivil toplum, medya ve sanat dünyasını bir araya getirirken insan hakları konusunda taşıdığımız endişeler üzerinde sanat yoluyla kafa yormamız için de bizlere bir fırsat sunmaktadır.

İnsan Hakları, herhangi bir zaman sınırı olmaksızın tüm bireyler için geçerli olan, evrensel değerlerdir. Irkı, etnik veya sosyal menşei, dini veya inancı, siyasi veya diğer konulardaki görüşleri, engelli olup olmaması, yaşı, cinsiyeti, cinsel yönelimi ve toplumsal cinsiyet kimliği ne olursa olsun her insan, insan haklarından eşit olarak yararlanma hakkına sahiptir.

Devletlerin, uluslararası insan hakları hukukuna tam riayet içinde, insan haklarını koruma ve teşvik etme gibi bir temel sorumluluğu ve görevi bulunmaktadır. Uluslararası İnsan Hakları Hukuku, uluslararası hukukun insan haklarının korunması ve desteklenmesi amacıyla tasarlanmış mevzuatıdır.

10 Aralık 1948’de Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi bugün küresel ve bölgesel düzeyde daimi olarak uygulanan yetmişten fazla İnsan Hakları belgesine ilham vermiş ve bunların hayata geçirilmesinin önünü açmıştır. Bu belgelerin tümü giriş bölümlerinde bu hususa atıfta bulunur.

İnsan Hakları ihlalleri ve suistimalleri kültür, din vb. gerekçelerle haklı gösterilemez. Aksine, Kültürel Çeşitlilik Evrensel Bildirgesi’nin 4. Maddesi’nde hükme bağlandığı gibi, kültürel çeşitliliği güvence altına alan İnsan Haklarına saygıdır. Kültürel çeşitlilik, toplumlarımızın zenginliğine ve gücüne değer verir. Medeni ve siyasi veya ekonomik, sosyal ve kültürel olsun, insan hakları, insan onurunu korumak için eşit derecede önemli ve eşit derecede gereklidir. Bir hakkın tam olarak kullanılabilmesi, diğer hakların tam olarak kullanılabilmesine bağlıdır ve hiçbir hak diğerlerinden daha önemli değildir. İnsan Haklarına saygı, kalıcı barış, refah ve istikrarı desteklemenin ve daha kapsayıcı, açık ve dirençli toplumlar inşa etmenin ön koşuludur.

Bir sanat eseri size bir toplumun hikâyesinin tamamını anlatmaz ama sizi düşünmeye, konuyu daha fazla irdelemeye ve zamanınızı ve vizyonunuzu ona adamaya teşvik eder.

Bu nedenle, yarışmaya her geçen yıl artan sayıda başvuru, Türkiye’de birçok kişinin insan hakları konusunda anlatacak bir hikâyesi ve çekecek bir filmi olduğunu göstermektedir.

AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması’na değerli katkılarından dolayı tüm yarışmacılara ve nazik desteklerinden dolayı jüri üyelerine teşekkür ederim. Onların özverili çabaları olmadan, bu etkinliği gerçekleştiremezdik. Tam 24 Avrupa filminden oluşan 12. AB İnsan Hakları Film Günleri, 8-11 Aralık tarihlerinde Ankara Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda, 9-18 Aralık tarihlerinde de Festival Scope dijital platformunda online olarak, Türkiye’ye özel gösterimlerde, ücretsiz olarak, seyirci ile buluşacak. Haydi, insan haklarının evrenselliği üzerine düşünelim, perdeyi açarak 10 Aralık İnsan Hakları Günü’ nü kutlayalım. İyi seyirler!

Büyükelçi Nikolaus MEYER-LANDRUT
Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı

Mini anketimize katılın! - Participate in our mini survey!


Kataloğu indirmek için tıklayınız | Please click on the link to download the catalogue: Katalog | CATALOGUE

Tanıtım filmini izlemek için tıklayınız | Please click on the link to watch the trailer: TRAILER

YASAL UYARI: Filmlerde yer alan içerik/görüntü/fikirler AB Türkiye Delegasyonu’nun ve ortaklarının görüşlerini yansıtmaz ve AB Delegasyonu bunlarla ilgili herhangi bir sorumluluk ya da yükümlülük taşımaz. Programdaki tüm filmler 18+ yaş grubu için uygundur. AB Türkiye Delegasyonu ve ortakları bu hususla ilgili bir sorumluluk ya da yükümlülük taşımaz. Websitesi üzerinden görüntülenen içerik sadece sizin kişisel ve ticari olmayan kullanımınız içindir. Websitesi/içeriğin ilgili kanun, kural ve düzenlemeler ya da bu tür hizmet ya da içeriklerin kullanımına ilişkin diğer kısıtlamalara uygun şekilde kullanılması izleyicinin sorumluluğundadır. Websitesi AB İnsan Hakları Film Günleri’ne ilişkin bilgi verir. Amacımız zamanında ve doğru bilgiyi paylaşmaktır. Herhangi bir hatanın tarafımıza bildirilmesi halinde bunları düzeltmeye gayret gösteririz. Ancak AB Türkiye Delegasyonu ve ortakları sitede yer alan bilgilere ilişkin herhangi bir sorumluluk ya da yükümlülüğü kabul etmez.

Collections

Téléchargez l'application pour voir votre contenu acheté !