Accessibility LinksACF


→ Free | Ücretsiz
→ December 10 - 20 | 10–20 Aralık
→ Only in Turkey | Sadece Türkiye’de
→ Limited Tickets | Sınırlı sayıda biletle
The box office will be opened on 9th of December, Wednesday at 23:59 (Istanbul time). The films should be watched within 30 hours after the ticket has been taken.
Bilet gişesi 9 Aralık Çarşamba günü, Türkiye saati ile 23:59’da açılacaktır. Bilet alındıktan sonra filmin 30 saat içinde izlenmesi gerekmektedir.
Please Note: “Bellingcat: Truth in a Post-Truth World” will be available only on 11-13 December and “iHuman” on 18-20 December.
Lütfen Dikkat: “Bellingcat-Hakikat Sonrası Dünyada Hakikat” filmi sadece 11-13 Aralık, “eİnsan” filmi sadece 18-20 Aralık tarihlerinde izlenebilecektir.

Download the catalogue: HRFD Catalogue | Kataloğu indirin: HRFD KatalogAvrupa Birliği Türkiye Delegasyonu 2011’den bu yana her yıl, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü etkinlikleri çerçevesinde insan hakları konusunda farkındalık yaratmak amacıyla AB İnsan Hakları Film Günleri ve AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması düzenliyor. Son 10 yıldır düzenlene gelen bu etkinlikte sanat yoluyla temel insan hakları üzerine düşünmek, tartışmak, paylaşmak için birlikteydik.

AB Türkiye Delegasyonu, 10 yıl boyunca AB İnsan Hakları Film Günleri ve Kısa Film Yarışması’nı düzenlerken AB Üye Ülkeleri Diplomatik Temsilcilikleri ve Kültür Merkezlerinin desteğini aldı, kamu kurumları ve yerel yönetimlerle işbirliği içerisinde, akademi, sivil toplum, medya ve sanat camiası ile irtibatta oldu. İnsan Hakları Film Günleri her yaş ve kesimden onlarca insanla buluştu.

Yarışmaya her yıl katlanarak artan katılım sayısıyla, amatör veya profesyonel, Türkiye’de çok sayıda kişinin, insan hakları konusunda söyleyecek sözü, çekecek filmi olduğunu ortaya koydu. Yarışmaya katılanlar, hem bu ruhu içerisinde taşıyanlarla hem de yarışan filmlerine jürilik eden Türkiye’nin önde gelen isimleri ile tanıştı, yeni irtibatlar kuruldu. Türkiye’nin onlarca usta yapımcı, yönetmen, yazar, oyuncu, gazeteci ve akademisyeni özverili katkılarıyla ön jüri ve jüri üyelerimiz oldular. Verdikleri desteğe teşekkür ediyoruz.

AB İnsan Hakları Film Günleri 10 yıl boyunca Avrupa sinemasından seçkin örnekleri, konukları ve filmler etrafındaki söyleşileri ile Türkiye’nin çeşitli illerinde binlerce seyirci ile buluştu. Müstesna konuklar ile birlikte; insan haklarına dair sosyal adaletten iklim değişikliğine, çocuk haklarından eğitime, kadın haklarından sağlığa erişime, çok çeşitli konular ve film yapma üzerine fikir alışverişinde bulunma fırsatı tanıdı ve hepimiz için bir öğrenim, paylaşım ve etkileşim alanı oldu.

10. Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri, bu yıl yine, film yapımcılarının gözünden ilham vermeye, tartışmaya ve değişimin gerçekleşmesine yardımcı olmak için bir fırsat olacak.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin ilk maddesi “Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdanla donatılmışlardır, birbirlerine kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar.” der.

Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh.” ilkesi, Dünya çapında barış ve diyalog kültürünün yaygınlaştırılması için çok haklı bir çağrıdır. Diyalog; tanımayı, hoşgörüyü, uzlaşma kültürünü ve barışı beraberinde getirir.

Bu yıl, uluslararası barışı ve güvenliği korumayı, milletlerarası dostane ilişkiler geliştirilmesini ve sosyal ilerleme, daha iyi yaşam koşulları ve insan haklarının geliştirilmesi amacıyla kurulmuş Birleşmiş Milletler’in 75. yaşını kutluyoruz.

AB Türkiye Delegasyonu, tüm insanlığın bir pandemi ile boğuştuğu 2020 yılında AB İnsan Hakları Film Günleri ve AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması’nı çevrimiçi düzenliyor. Fiziksel olarak bir araya gelemesek de evrensel insan haklarına gönül vermiş herkes ile 10 Aralık’ta çevrimiçi “perde” diyeceğiz.

Çağrımız aynı; “İnsan hakları, şimdi ve daima.” Gelin evrensel değerler ve temel haklar, sürdürülebilir ve daha yaşanılabilir bir Dünya üzerine birlikte düşünelim. Birlikte, daha güçlüyüz!

İyi seyirler.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu

Collections

Download the app to view your purchased content!