Accessibility Links→ Sınırlı sayıda ÜCRETSİZ biletle | Limited FREE tickets
→ 10-19 Aralık 2021’de | December 10 - 19
→ Sadece Türkiye’de | Only in Turkey
→ Türkçe altyazı, Türkçe ayrıntılı altyazı, İngilizce altyazı seçenekleriyle | Turkish subtitled, Turkish captioned, English subtitled


HRFD’21 Katalog - HRFD’21 CatalogueAvrupa Birliği Türkiye Delegasyonu 2011’den bu yana her yıl, Dünya İnsan Hakları Günü etkinlikleri çerçevesinde AB İnsan Hakları Film Günleri ve AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması düzenliyor. Bu etkinlik, hepimiz için sanat yoluyla temel insan hakları üzerine düşünmek, tartışmak, paylaşmak adına bir fırsat oluşturmaya devam ediyor.

11 yıldır bu etkinlikleri AB Üye Ülkeleri Diplomatik Temsilcilikleri ve Kültür Merkezlerinin desteğiyle ve kamu kurumları ve yerel yönetimlerle işbirliği içerisinde düzenliyoruz. Ayrıca akademi, sivil toplum, medya ve sanat camiası ile de irtibat içinde oluyoruz. Bu yıllar içerisinde AB İnsan Hakları Film Günlerinde her yaş ve kesimden onlarca insanla buluştuk. Bu güzel işbirliklerimiz ve diyaloğumuz halen devam etmektedir.

11 . AB İnsan Hakları Film Günleri Covid-19 nedeniyle çevirimiçi gerçekleştiriliyor. 28 seçkin film ve yönetmen söyleşileri, 10-19 Aralık tarihlerinde Türkiye’nin çeşitli illerindeki seyircilerle buluşmayı bekliyor. Bu yılın seçkisi en acil gündemimiz olan iklim krizi temalı çalışmalardan, kadının toplumdaki yeri, toplumsal cinsiyet eşitliği, siyasi temsiliyet ve ifade özgürlüğü, eğitim hakkı, sağlık hizmetlerine erişebilme hakkı, göç ve kültürel diyalog gibi çeşitli konuları kapsıyor. Filmlerden bazıları bizi, gelecekte yapay zekânın yerine dair düşünmeye davet ediyor. Belgesel, yarı belgesel, kurgu, animasyon, stop-motion gibi çeşitli tür ve teknikteki bu filmlerin konuları ile ufuk açabilmelerini ve sizlere ilham verebilmelerini diliyoruz.

Değerli dostlarımız,
Sosyal, siyasi ve ekonomik gücümüz, çeşitlilik içindeki birliğimizden gelir. Eşitlik ve ayrımcılık yapmama, Avrupa Birliği antlaşmalarında ve Temel Haklar Şartı’nda yer alan temel değerler ve temel haklardır. Avrupa Birliği kurumları Üye Devletlerle birlikte, herkes için temel hakları koruma sorumluluğunu paylaşmaktadır.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in ifadesiyle, “Değerlerimizi savunmak demek, özgürlüğü savunmak demektir; kendiniz olma özgürlüğünü, aklınızdan geçeni söyleme özgürlüğünü, istediğiniz kişiyi sevme özgürlüğünü… Bu, her bireyin haysiyetini savunmakla ilgilidir. Bu, adaletle ilgilidir; çünkü bu, Avrupa’nın ruhudur”.

Öyleyse, İnsan Hakları Film Festivali için 10 Aralık’ta çevrimiçi olarak “perde” derken, bizlere katılın!

Büyükelçi Nikolaus MEYER-LANDRUT

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu

YASAL UYARI: Filmlerde yer alan içerik/görüntü/fikirler AB Türkiye Delegasyonu’nun ve ortaklarının görüşlerini yansıtmaz ve AB Delegasyonu bunlarla ilgili herhangi bir sorumluluk ya da yükümlülük taşımaz. Katalogda turuncu renk ile belirtilen (“Kardeşim Dinozorların Peşinde”, “Kuaför Romy”, “Jeo-Mühendislik”, “Rüzgârdaki Adımlar”, “Değerli”, “Termostat 6”) dışındaki filmler 18+ yaş grubu için uygundur. Küçük çocuklar bu hizmeti bir yetişkin eşliğinde alabilir. AB Türkiye Delegasyonu ve ortakları bu hususla ilgili bir sorumluluk ya da yükümlülük taşımaz. Websitesi üzerinden görüntülenen içerik sadece sizin kişisel ve ticari olmayan kullanımınız içindir. Websitesi/içeriğin ilgili kanun, kural ve düzenlemeler ya da bu tür hizmet ya da içeriklerin kullanımına ilişkin diğer kısıtlamalara uygun şekilde kullanılması izleyicinin sorumluluğundadır. Websitesi AB İnsan Hakları Film Günleri’ne ilişkin bilgi verir. Amacımız zamanında ve doğru bilgiyi paylaşmaktır. Herhangi bir hatanın tarafımıza bildirilmesi halinde bunları düzeltmeye gayret gösteririz. Ancak AB Türkiye Delegasyonu ve ortakları sitede yer alan bilgilere ilişkin herhangi bir sorumluluk ya da yükümlülüğü kabul etmez.

Mini anketimize katılın! - Participate in our mini survey!

Collections

Download the app to view your purchased content!